Dags för Cinderellas dansbandsvecka

27 Dec

Sjunde gången gillt – nu arrangerar Viking Line Dansbandsveckan på Cinderella 2019. Denna innehåller sju kryssningar à 22 timmar där varje resa bjuder på ett fullspäckat program med aktiviteter, tävlingar, dansklasser, showunderhållning, modern- och mogen socialdans, gammeldans, exklusiv shopping, fantastisk mat och utsikt över Stockholms skärgård.

Alla dansbanden spelar 45 minuters set och varvar med varandra.

Den 26/1 är det Sverigepremiär för countryshowen ”From Nashville with Cash” med Sannex och Alexzandra Wickman under returresan.

Dansen startar redan i terminalen på plan 2 innan ombordstigning.

Tony Irving och hans dansare Cecilia Ehrling från svenska Let’s Dance samt Fredrik Brunberg från Skal vi danse (norska Let’s Dance) bjuder på fartfyllda showen ”Nordens främsta danspar” varje kväll. Domare Irving utlyser också dagliga danstävlingar med fina priser!

I år kommer man gästas av Diamantorkestern som bjuder på Kvällsshow i Bottega Dansbar samt matinéer på Dansbana 1 varje kryssning. Utöver detta kommer Carlzons Duo underhåller i Bottega Dansbar .

Lyssna på vår hustrubadur Anders Hane och Proud Sally Jam Band jamma till sent in på småtimmarna i Admiral Hornblower’s Pub, vår enda dansbandsmusikfria zon.

Kryssningsvärdarna ombord bjuder på Livemusik-quiz och en hel rad andra musikaliska programpunkter. Ombord under veckan är Nova Sefton, Humle Holmgren och Per Nyberg (endast sön–tors) och gästande kryssningsvärd Tur-Åke Lindqvist. På avgångarna fre–lör får vi även besök av roliga Mats Ingels.

”Cinderellaparken” pågår under förmiddagarna på returresan, på Dansbana 1. Där det blir underhållning, sång och musik, allsång med några av de medverkande banden och artisterna.

Efterfest med DJ Björn, avgångarna tors–lör på Dansbana 1, till långt in på småtimmarna.
Banden och artisterna signerar skivor och vi överraskar med roliga jippon i taxfreebutiken!

PRO Danser i Värmland våren 2019

23 Dec

PRO GRUMS
Gruvan Folkets Hus onsdagar 18.00 – 21.30
2019-01-09 Hedins
2019-01-23 Hiltons
2019-02-06 Matz Rogers
2019-02-20 Kjell Dahls
2019-03-06 Junix
2019-03-20 Sandins
2019-04-03 Samzons
2019-04-17 Kenneth & Classe

PRO ARVIKA
Jössefors FH Fredagar 19.00 – 23.00
2019-02-01 Kalle & Stefan
2019-03-01 Cedrix
2019-03-29 Lars Erikssons
2019-09-06 Kalle & Stefan
2019-09-27 Tång & Co
2019-10-25 Charlies

PRO ÅMTOFORS
Folkets Hus Åmotfors Fredagar 19.00 – 23.00
2019-01-18 Ingvar & CO

PRO ÄLGÅ/GLAVA
Jössefors FH Fredgar 19.00 – 23.00
2019-02-15 Svantes
2019-03-15 Jimsons
2019-05-03 Kenneth & Classe
2019-08-23 Lars Erikssons
2019-10-11 Cedrix
2019-11-15 Svantes

PRO HÄLLEFORS
Folkets Hus Hällefors Fredagar 18.00 – 22.00
2019-01-18 Kalle & Stefan
2019-02-22 Kenneth & Classe
2019-03-15 Hasse Peters
2019-04-26 Holens
2019-05-24 Samzons
2019-08-30 Sandins
2019-10-04 Roger Lindbloms
2019-10-25 Junix
2019-11-22 Kjell Dahls

PRO LESJÖFORS
Folkets Hus Lesjöfors Fredagar 18.00 – 22.00
2019-02-01 Stefan Möllbergs orkester
2019-04-05 Kjell Dahls
2019-09-13 Tomas & CO
2019-11-08 Lars Erikssons

PRO FILIPSTAD
Folkets Hus Filipstad Fredagar 18.00 – 22.00
2019-05-10 Matz Rogers
2019-09-20 Kalle & Stefan

PRO ULLERUD
Deje Kulturhus Torsdagar 17.00 – 20.00
2019-01-10 Motionsdans till bandad musik
2019-01-17 Motionsdans till bandad musik
2019-01-24 Motionsdans till bandad musik
2019-01-31 Motionsdans till bandad musik
2019-02-07 Lars Erikssons orkester
2019-02-14 Motionsdans till bandad musik
2019-02-21 Motionsdans till bandad musik
2019-02-28 Motionsdans till bandad musik
2019-03-07 Motionsdans till bandad musik
2019-03-14 Motionsdans till bandad musik
2019-03-21 Roger Lindbloms orkester
2019-03-28 Motionsdans till bandad musik
2019-04-04 Motionsdans till bandad musik
2019-04-11 Motionsdans till bandad musik
2019-04-18 Motionsdans till bandad musik
2019-04-25 Motionsdans till bandad musik
2019-05-03 Hasse Peters

Dansa i Värmland våren 2019

21 Dec

Forshaga Folkets Hus
Lördagar 20.00 – 24.00
2019-01-12 Lövgrens
2019-01-26 Sandins
2016-02-09 Holidays
2019-03-02 Donnez
2019-03-23 PerHåkans
2019-04-06 Streaplers
2019-04-20 Skåningarna

Hotell Fröding Karlstad
Fredagar 21.00 – 01.00
2016-02-22 Flamingokvintetten
2019-03-01 Streaplers
2019-03-08 Donnez
2019-03-29 Larz Kristerz
2019-04-12 Black Jack
2019-05-03 Fernandoz
2019-05-17 Drifters
2019-05-31 Flamingokvintetten

Seniorernas Hus Karlstad
Söndagar 17.00 – 20.30
2019-01-06 Lars Erikssons
2019-01-13 Svantes
2019-01-27 Kalle & Stefan
2016-02-10 Roger Lindbloms
2016-02-24 Trebello
2019-03-10 Löpsjötorparns
2019-03-24 Lennart Erlandssons
2019-04-07 Lars Erikssons
2019-04-22 Tång & Co

Holken Mariebergsskogen Karlstad
Söndagar 18.00 – 22.00
2019-01-27 Donnez
2019-02-24 PerHåkans
2019-03-24 Blender
2019-04-14 Jannez

Storfors Kulturhus
Söndagar 17.00 – 20.30
2019-01-06 Janssons orkester
2019-01-13 Kjell Dahls
2019-01-20 Roger Lindbloms
2019-01-27 Matz Rogers
2019-02-03 Lars Erikssons
2019-02-10 Edwings
2019-02-17 Hedins
2019-02-24 Svantes
2019-03-03 Sandins
2019-03-10 Jonnys
2019-03-17 Samzons
2019-03-24 Junix
2019-03-31 Kenneth & Classe
2019-04-07 Matz Rogers
2019-04-14 Svantes
2019-04-22 Kjell Dahls
2019-04-28 Lars Erikssons

Kolsnäs Folkets Park Logen
Söndagar 18.00-22.00
2019-01-20 Sannex
2019-02-17 PerHåkans
2019-03-17 Jannez
2019-04-07 Wahlströms

Skoga Bygdegård Ekshärad
Lördagar 20.00 – 24.00
2019-01-19 Matz Rogers
2019-02-02 Bob Stevens
2019-02-16 Hedins
2019-03-23 Junix
2019-03-31 Donnez
2019-04-21 Holidays

Magnus Carlsson ger sig ut på jubileumsturné

8 Dec

Under våren 2019 åker Magnus Carlsson tillsammans med en dansensemble ut på stor Sverigeturné med föreställningen ”Från Barbados till Gamla Stan”. I denna färgsprakande show bjuds du på en hitkavalkad utan dess like, med låtar från såväl Barbados som Alcazar – och självklart även nyare hits från hans gedigna solokarriär.

Magnus Carlsson har tidigare bland annat tävlat i Melodifestivalen hela åtta gånger, både som sångare i Barbados, Alcazar och som soloartist. Med närmare 40 guld- och platinaskivor, tre Grammisar och en mängd andra utmärkelser, programledarjobb och musikalroller har han nått ett erkännande som en av Sveriges mest folkkära artister. Magnus har turnerat över hela världen under sina 25 år som artist, och har en låtskatt likt få andra i branschen.

Under våren är det dags för en rikstäckande konserthusturné med premiär den 15 mars, där Magnus tar dig med på en tur genom hela hans svindlande karriär fram till dags dato. Förbered dig på en kväll fylld av sköna hits, storslagen show, högljudd allsång och ren glädje!

Malungs Dansbandsvecka 2019

3 Dec

SÖNDAG 14 JULI
BOB STEVENS – SKÅNINGARNA
ORRSKOGEN, DANSBANA 1

GULDKLAVEN
ORRSKOGEN, DANSBANA 2

CASANOVAS – DATE
ORRSKOGEN, DANSBANA 3

FRAMED – GRÖNWALLS
ORRSKOGEN, DANSBANA 4

DUR-X – SKIPPERS KAPELL
ORRSKOGEN, DANSBANA 5

HANNE METTE BAND – JIVE
ORRSKOGEN, DANSBANA 6

MÅNDAG 15 JULI 20:00-01:00
ENGDAHLS – THOR GÖRANS
ORRSKOGEN, DANSBANA 1

FLAMINGOKVINTETTEN – STREAPLERS
ORRSKOGEN, DANSBANA 2

BLENDER – SCOTTS
ORRSKOGEN, DANSBANA 3

MICKEYS – THE PLAYTONES
ORRSKOGEN, DANSBANA 4

CCA – ORIENT
ORRSKOGEN, DANSBANA 5

JUNIX – PER LUNDGRENS
ORRSKOGEN, DANSBANA 6

TISDAG 16 JULI 20:00-01:00
MATZ BLADHS – MICKE AHLGRENS
ORRSKOGEN, DANSBANA 1

BARBADOS – SANNEX
ORRSKOGEN, DANSBANA 2

JANNEZ – PERIKLES
ORRSKOGEN, DANSBANA 3

CONTRAZT – RUNE RUDBERG BAND
ORRSKOGEN, DANSBANA 4

BÄLGTRÖKKEN – JANSSONS ORKESTER
ORRSKOGEN, DANSBANA 5

ANKIES – TT GRACE
ORRSKOGEN, DANSBANA 6

ONSDAG 17 JULI
KANDIS – MATZ ROGERS
ORRSKOGEN, DANSBANA 1

LASSE STEFANZ – ANNE NORDSTI
ORRSKOGEN, DANSBANA 2

EXPANDERS – FOXIE
ORRSKOGEN, DANSBANA 3

EXCESS – XPLAYS
ORRSKOGEN, DANSBANA 4

BO LILJEDAHLS ORKESTER – HUMBLES
ORRSKOGEN, DANSBANA 5

HÖGTRYCK – THE HAPPY ONES
ORRSKOGEN, DANSBANA 6

TORSDAG 18 JULI
HEDINS – MATS BERGMANS
ORRSKOGEN, DANSBANA 1

LARZ KRISTERZ – MARTINEZ
ORRSKOGEN, DANSBANA 2

PER HÅKANS – WAHLSTRÖMS
ORRSKOGEN, DANSBANA 3

BLIXTERZ – CALLINAz
ORRSKOGEN, DANSBANA 4

HOLLYZ – LINDQVISTARNA
ORRSKOGEN, DANSBANA 5

ALVENFORS – HOLIDAYS
ORRSKOGEN, DANSBANA 6

FREDAG 19 JULI
GLENN ENDYS – SOUNDERS
ORRSKOGEN, DANSBANA 1

BLACK JACK – TITANIX
ORRSKOGEN, DANSBANA 2

HIGHLIGHTS – MANNERZ
ORRSKOGEN, DANSBANA 3

CALLINAZ – VOIZE
ORRSKOGEN, DANSBANA 4

KLINTETTEN – TOMAS FANTZ
ORRSKOGEN, DANSBANA 5

BLUE HAWAII – THE HUB CAPS
ORRSKOGEN, DANSBANA 6

LÖRDAG 20 JULI
CHIQUITA – TOMMYS
ORRSKOGEN, DANSBANA 1

LÖVGRENS – VIKINGARNA MED CHRISTER SJÖGREN
ORRSKOGEN, DANSBANA 2

BLENDER – SANNEX
ORRSKOGEN, DANSBANA 3

DONNEZ – FERNANDOZ
ORRSKOGEN, DANSBANA 4

FRIDJONS – JÄRNBRUKARNA MED LELLE
ORRSKOGEN, DANSBANA 5

LIKES – MONA JILL BAND
ORRSKOGEN, DANSBANA 6