Här kan du dansa i Påsk

4 apr
Claes Lövgrens spelar i Påsk
Claes Lövgrens spelar i Påsk

Full dansaktiviet är det i påsk runt om i Sverige. Nedanför listar jag 176 olika danstillfällen i påsk. Skall du åka långt kan det löna sig med att kika med arrangören så ingen ändringar har skett i sista stund.

SKÄRTORSDAG
2012-04-05 Aspeboda bygdegård – Aspeboda Spelmanslag 19.30-23.00
2012-04-05 Aveny Sundsvall – Zlips 21.00-01.00
2012-04-05 Birka Paradise – Hedins
2012-04-05 Birka Paradise – Stockholm – Kindbergs
2012-04-05 Boråsparken Borås – Matz Bladhs 21.00-01.00
2012-04-05 Brunnsparken Örebro – Jontez 21.00-01.00
2012-04-05 Casino Cosmopol Göteborg – Date 21.30-01.30
2012-04-05 Falköpingsparken Falköping – Sannex 21.00-01.00
2012-04-05 Folkets Hus Kalix – Fernandoz 21.00-01.00
2012-04-05 Folkets Hus Piteå – Martinez 21.00-01.00
2012-04-05 Folkets Hus Skönsberg – Agneta & Peter 19.00-22.30
2012-04-05 Folkets Hus Sveg – Titanix
2012-04-05 Folkets Park Trollhättan – Cedrix 17.00-20.00
2012-04-05 Furuparken Ope – Jannez 21.00 – 01.00
2012-04-05 Idrottshallen Månkarbo – Junix
2012-04-05 Idrottshallen Nossebro – Arvingarna
2012-04-05 Idrottshallen Nossebro – Glennartz
2012-04-05 Medborgarhuset Stockholm – Tomas & Kjell 13.00-16.00
2012-04-05 Medborgarhuset Tvååker – Kenneths 18.30
2012-04-05 Orrskogen Malung – Blender21.00-01.00
2012-04-05 Orrskogen Malung – Larz Kristerz 21.00-01.00
2012-04-05 Parkhallen Tranås – Scotts 21.00-01.00
2012-04-05 Safiren Katrineholm- Black Jack
2012-04-05 Sydnärkehallen Hallsberg Chiquita – 21.00-03.00
2012-04-05 Sydnärkehallen Hallsberg – Drifters 21.00-03.00
2012-04-05 Tallparken Vinslöv – Rose-Maries
2012-04-05 Tanumstrand Grebbestad – Lasse Stefanz
2012-04-05 Träffen Båberg Trollhättan – Streaplers 21.00-01.00
2012-04-05 Tångahallen Vårgårda – The Playtones 21.00-02.00
2012-04-05 Tångahallen Vårgårda – Zekes 21.00-02.00
2012-04-05 Viking Cinderella – Forbes
2012-04-05 Viking Rosella – Nickez
2012-04-05 Västbergasalen Västberga – Strike 20.00-23.30
2012-04-05 Växjöparken Växjö – Casanovas 21.00-01.00
2012-04-05 Yesterday Brottby – Shake 21.00-01.00

LÅNGFREDAG
2012-04-06 Bergeforsparken Sörberge – Jannez 21.00-01.00
2012-04-06 Birka Paradise Stockholm – Kindbergs
2012-04-06 Boråsparken Borås – Lasse Stefanz 21.00-01.00
2012-04-06 Casino Cosmopol Sundsvall Sundsvall – Sandins 21.00-01.00
2012-04-06 Eriksgården Funäsdalen – Barbados
2012-04-06 Falköpingsparken Falköping – Eva & Ingvar 19.00-23.00
2012-04-06 Folkets Hus Ambjörby – Flamingokvintetten 21.30-01.30
2012-04-06 Folkets Hus Forshaga – Claes Lövgrens 21.00-01.00
2012-04-06 Folkets Hus Hallstahammar – Flashbackbandet
2012-04-06 Folkets Hus Hallunda Hallunda – Blender 20.00-24.00
2012-04-06 Folkets Hus Junsele Junsele – Fernandoz 21.00-01.00
2012-04-06 Folkets Hus Lesjöfors – Stickan & Stefan 18.00-22.00
2012-04-06 Folkets Hus Ludvika Ludvika – Nova 21.00-01.00
2012-04-06 Folkets Park Arboga Arboga – Casanovas 21.00-01.00
2012-04-06 Folkets Park Avesta Avesta – Nordbergs 13.30-17.00
2012-04-06 Folkets Park Sala Sala – Drifters 20.00-24.00
2012-04-06 Gislövs Stjärna Simrishamn – Jenny Saléns
2012-04-06 GT-gården Jättendal Jättendal – Strike 18.00-22.00
2012-04-06 Hotell Gustaf Fröding Karlstad – Jive 21.00-01.00
2012-04-06 Kvarnkullen Kungälv – Streaplers 20.30-00.30
2012-04-06 Laholmen Strömstad – Excess 22.00-02.00
2012-04-06 Motala Convention Center – Black Jack 21.00-02.00
2012-04-06 Motala Convention Center – Larz Kristerz 21.00-02.00
2012-04-06 Motala Convention Center – The Hub Caps 21.00-02.00
2012-04-06 Möbeln Tierp – Sannex 21.30-01.30
2012-04-06 Möllan Mölndal – Jontez 20.00-24.00
2012-04-06 Sandra Kalmar – Thorleifs 21.00-01.00
2012-04-06 Sporthallen Munkedal Munkedal – Scotts 20.00-01.00
2012-04-06 Swinghallen Växjö – Shake 20.00-24.00
2012-04-06 Tanumstrand Grebbestad – The Playtones
2012-04-06 Tibroparken Tibro – Arvingarna 21.00-01.00
2012-04-06 Trångsvikens bygdegård Trångsviken – Mobergs
2012-04-06 Tydingesjön Broby – Callisto 20.00-24.00
2012-04-06 Törringelund Oxie – Perikles 21.30-01.30
2012-04-06 Vikenborg Åmål – Holidays
2012-04-06 Viking Rosella Kapellskär – Nickez
2012-04-06 Växjöparken Växjö – Stensons 20.00-24.00
2012-04-06 Åhus Strand Åhus – Canyons

PÅSKAFTON
2012-04-07 Balders Hage Häradsbäck – Black Jack
2012-04-07 Bankiren Västerås – Junix 21.45-01.45
2012-04-07 Birka Paradise Stockholm – Kindbergs
2012-04-07 Brant’s Branäs – Arvingarna
2012-04-07 Brunnsparken Örebro – Streaplers 21.00-01.00
2012-04-07 Bygdegården Vårvik Vårvik – Svennes 20.00-24.00
2012-04-07 Bygdegården Österfärnebo Österfärnebo – Blondy
2012-04-07 Delsbo Bygdegård Delsbo – Leijons 19.00-22.30
2012-04-07 Eckerö Linjen Grisslehamn – Soundway
2012-04-07 Folkan Lindesberg Lindesberg – Zekes
2012-04-07 Folkets Hus Bruzaholm Bruzaholm – Deléns
2012-04-07 Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro – Matz Bladhs 20.00-00.30
2012-04-07 Folkparken Skellefteå Skellefteå – Fernandoz 21.00-01.00
2012-04-07 Garvaren Ljungby – Scotts 21.30-01.30
2012-04-07 Granada Lönsboda – Voyage 21.30-02.00
2012-04-07 Gränshallen Charlottenberg – Lasse Stefanz 21.30-02.00
2012-04-07 Gränshallen Charlottenberg – Top Cats 21.30-02.00
2012-04-07 Harrys- Sälen Sälen – Barbados
2012-04-07 Jägersbo Höör – Enjoy
2012-04-07 Laholmen Strömstad – Excess 22.00-02.00
2012-04-07 Laponia Arvidsjaur – Agneta & Peter
2012-04-07 Laxsjö Bygdegård Laxsjö – Jannez 22.00-02.00
2012-04-07 Lysingsbadet Västervik – Date 21.00-01.00
2012-04-07 Parkaden Härnösand – Blender 21.00-02.00
2012-04-07 Parkaden Härnösand – Martinez 21.00-02.00
2012-04-07 Parken Oskarshamn – Claes Lövgrens 21.00-01.00
2012-04-07 Ramshall Veinge – Sannex 21.00-01.00
2012-04-07 Ronneby Brunn Ronneby – Orient 21.00-01.00
2012-04-07 Selma Lagerlöf Sunne – Elisa’s 22.00-02.00
2012-04-07 Sjötofta Fritid Sjötofta – Jontez 21.00-01.00
2012-04-07 Stora Björn Borlänge – Larz Kristerz
2012-04-07 Tanumstrand Grebbestad – Shake
2012-04-07 Tingvalla Tomelilla Tomelilla – Perikles
2012-04-07 Tingvalla Åstorp Åstorp – Hedins 20.00-00.30
2012-04-07 Träffen Nyköping Nyköping – Jive 21.00-01.00
2012-04-07 Två Oliver Gävle – SamBandet 22.00-02.00
2012-04-07 Valje Nöje Sölvesborg – Mats Bergmans 21.00-01.00
2012-04-07 Viking Rosella Kapellskär – Spotlight
2012-04-07 Åhus Strand Åhus – Canyons

PÅSKDAGEN
2012-04-08 Arena Vänersborg Vänersborg – Brägård 21.00-02.00
2012-04-08 Arena Vänersborg Vänersborg – Lasse Stefanz 21.00-02.00
2012-04-08 Arena Vänersborg Vänersborg – Perikles 21.00-02.00
2012-04-08 Birka Paradise Stockholm – Martinez
2012-04-08 Birka Paradise Stockholm – Per-Håkans
2012-04-08 Björksäter Hässleholm – The Playtones
2012-04-08 Boråsparken Borås – Barbados 20.00-01.00
2012-04-08 Boråsparken Borås – Scotts 20.00-01.00
2012-04-08 Brunnsparken Örebro – Blender 20.00-01.00
2012-04-08 Brunnsparken Örebro – Date 20.00-01.00
2012-04-08 Eringsboda Brunn Eringsboda – Elisa’s 21.00-01.30
2012-04-08 Fokus Skara Skara – Streaplers 21.00-01.00
2012-04-08 Folkets Hus Dals Långed – Matz-Lennarts 17.00-20.30
2012-04-08 Folkets Park Huskvarna – Casanovas 20.00-01.00
2012-04-08 Folkets Park Huskvarna Huskvarna – Shake 20.00-01.00
2012-04-08 Folkets Park Sundsvall Sundsvall – Expanders 21.00-01.00
2012-04-08 Folkets Park Trollhättan Trollhättan – Pilebos 20.00-24.00
2012-04-08 Främmestad bygdegård – Stickan & Stefan 18.00-22.00
2012-04-08 Häreborg Indal – Leijons 18.00-21.30
2012-04-08 Kongressen Uddevalla – Matz Bladhs 20.30-00.30
2012-04-08 Kristallen Nybro Nybro – Stensons 20.00-24.00
2012-04-08 Lagårn Skultuna – Jenny Saléns 20.00-24.00
2012-04-08 Lagårn Skultuna – Mats Bergmans 20.00-24.00
2012-04-08 Nyvång Vollsjö – Thoréns 18.00-22.00
2012-04-08 Nöjespumpen Södra Vi – Drifters 21.00-01.00
2012-04-08 Parken Halmstad Halmstad – Callisto 18.00-22.00
2012-04-08 Parken Örnsköldsvik – Agneta & Peter 19.00-23.00
2012-04-08 Parken Örnsköldsvik – BarraBazz 19.00-23.00
2012-04-08 Ramshall Veinge – Glenn-Endys 20.00-00.30
2012-04-08 Sandra Kalmar – Black Jack 22.00-02.00
2012-04-08 Sandra Kalmar – Sannex 22.00-02.00
2012-04-08 Skoga Bygdegård Ekshärad – Stefan & Company 21.00-01.00
2012-04-08 Tuppens danskrog Bollnäs – Larz Kristerz 21.00-01.00
2012-04-08 Viking Cinderella Stockholm – Junix
2012-04-08 Viking Cinderella Stockholm – Svänzons
2012-04-08 Viking Rosella Kapellskär – Spotlight
2012-04-08 Växjöparken Växjö – Thorleifs 21.00-01.00

ANNANDAG PÅSK
2012-04-09 Birka Paradise Stockholm – Martinez
2012-04-09 Birka Paradise Stockholm – Per-Håkans
2012-04-09 Chicago Stockholm – Only on a monday 20.15-23.00
2012-04-09 Folkan Östersund Östersund – Leif-Tommys 19.00-22.30
2012-04-09 Folkets Hus Storfors Storfors – Leijons 17.00-20.30
2012-04-09 Folkets Park Bjärnum Bjärnum – Jenny Saléns 18.00-22.00
2012-04-09 Folkets Park Hedemora Hedemora – Cavalkad 18.00-22.00
2012-04-09 Folkets Park Huskvarna Huskvarna – Rent drag 18.00-21.30
2012-04-09 Folkets Park Ljungsbro Ljungsbro – Wretaz 18.00-22.00
2012-04-09 Forum Älvsbyn Älvsbyn – Ola & Jag 19.00-22.00
2012-04-09 Gisleparken Gislaved – Eva & Ingvar 18.00-22.00
2012-04-09 Kortedala Torg Göteborg – Svidarna 14.00-17.00
2012-04-09 Lagårn Skultuna – Date 18.00-22.00
2012-04-09 Medborgarhuset Arvidsjaur Arvidsjaur – Karl-Erik Stenlund
2012-04-09 Nässjö Sportdansklubb Nässjö – Ballroom Band 17.30-21.30
2012-04-09 Parken Götene Götene – Blender 18.00-22.00
2012-04-09 Parken Halmstad Halmstad – Dur-X 19.30-22.30
2012-04-09 Råbyhallen Eskilstuna – Claes Lövgrens 16.00-20.00
2012-04-09 Stora Björn Borlänge – Rios 15.00-18.30
2012-04-09 Tidaholmsparken Tidaholm – Samzons 18.00-21.30
2012-04-09 Trivselklubben Kvarnen Stockholm – Eklöfs 13.00-16.00
2012-04-09 Trombon Södertälje – Drifters 17.00-21.00
2012-04-09 Törringelund Oxie – Deléns 18.00-22.00
2012-04-09 Viking Cinderella Stockholm – Janssons Duo
2012-04-09 Viking Cinderella Stockholm – Junix
2012-04-09 Viking Cinderella Stockholm – Micke Ahlgrens
2012-04-09 Viking Rosella Kapellskär – Spotlight

Källa: Danslogen.se – Publicerat med reservation för ev ändringar/fel

admin